22.6 C
Pec
E diel, 21 Korrik, 2024

Konjufca uron Kurban Bajramin: Kjo festë na sjell ndërmend sakrificën e solidaritetin

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, u ka uruar gjithë qytetarëve të besimit myslimanë festën e Kurban Bajramit.

Konjufca ka thënë se Kurban Bajrami është festë që përkujton sakrificën e solidaritetin.
Ai ka uruar paqe, mirësi e begati.

“Sakrificë dhe solidaritet, këto na i sjell ndërmend Kurban Bajrami si falënderim për Krijuesin. Në këtë frymë, të gjithë besimtarëve myslimanë ua uroj këtë festë të bekuar! Uroj që në këtë ditë të shenjtë dhe përgjithnjë, në shpirtin e secilit të frymojë mirësia e përkujdesja, mirënjohja për çka kemi dhe zemërgjerësia ndaj atyre që nuk kanë. Mesazhi i kësaj feste na fton të reflektojmë për të kuptuar thelbësisht vlerën e sakrificës si themel të bashkësisë shoqërore dhe njerëzore. Kjo ditë na tregon se shtrirja e dorës ndaj atyre më në nevojë mes nesh, e zgjeron shpirtin dhe ai gjen vetveten te kjo përfshirje barazitare, përkundër përjashtimit. Gëzim e shëndet, paqe, mirësi e begati në familjet tuaja!” – ka shkruar Konjufca në Facebook. /Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...