20.7 C
Pec
E premte, 12 Gusht, 2022

Kosova dhe Sllovenia tashmë e kanë një ulëse të miqësisë

Është përuruar një ulëse në parkun e Kështjellës Kromberk në Nova Goricë, si shenjë miqësie ndërmjet Kosovës dhe Sllovenisë.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, përmes një postimi në facebook, ka thënë se kjo ulëse do të shërbejë si sinonim i miqësisë së palëkundur ndërmjet këtyre dy vendeve.

“Miqësitë e veçanta në mes të njerëzve, popujve e shteteve gjithnjë e gjejnë mënyrën për t’u përjetësuar. Një ulëse e përuruar së bashku me presidentin Pahor në parkun e Kështjellës Kromberk në Nova Goricë është tashmë simbol i miqësisë së fortë ndërmjet Kosovës e Sllovenisë, e cila daton prej viteve të 90-ta. Kjo ulëse do të shërbejë përherë si sinonim i miqësisë së palëkundur në mes të vendeve tona, teksa shqiptarët që jetojnë në këtë komunë do të jenë gjithnjë urë lidhëse ndërmjet dy popujve tanë”, ka shkruar Osmani në facebook.

Osmani tha se do të punojnë shumë, që Kosova së shpejti të bëhet edhe me një ulëse në BE.

“Në po të njëjtën frymë që promovon sot kjo ulëse e miqësisë, do të punojmë fort që Kosova krahas Sllovenisë së shpejti ta ketë një ulëse edhe në BE, ku së bashku do t’i përfaqësojmë vlerat e përbashkëta evropiane”, ka shkruar tutje ajo./Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...