8.3 C
Pec
E premte, 19 Prill, 2024

Kosova, më konkurruesja në rajon në fushën e IT-së

Sipas analizës rajonale, në Indeksin e Konkurrencës së IT-së, Kosova renditet e 11-ta.

Në të dhënat e shpërndara nga Buletini Ekonomik vihet re se Kosova është më mirë se disa shtete të Ballkanit, duke dalë me renditje më lart se Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Serbia, Mali i Zi e Bosnje dhe Hercegovina.

Indeksi i Kosovës është 52.55 teksa indeksi i talentit në këtë fushë në Kosovë është 20.30.

Indeksi i infrastrukturës për këtë fushë është 12.98, teksa impakti ekonomik 11.73./Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...