15.3 C
Pec
E diel, 26 Maj, 2024

Kosova pranon automjete në vlerën e 2.7 milion euro për FSK-në nga Gjermania

Në kazermën e FSK-së “Adem Jashari është mbajtur ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit ne vlerë 2.7 milionë euro të automjeteve Rheinmetall nga Republika Federale e Gjermanisë për Forcën e Sigurisë së Kosovës.

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci deklaroi se vlera e këtij donacioni është 2.7 milionë euro.

“Është kënaqësi dhe nder i veqantë që sot të pranoj donacionin e radhës më vlerë2.7 milionë euro. Rol të rëndësishëm ka partneri ynë, andaj jemi shumë mirënjohës, në vazhdën e 3 milionë e 800 mijë euro. Falënderoj ambasadorin për kontributin dhe sigurisht ky bashkëpunim do vazhdojë tutje me qëllim për ti kontribuar paqes dhe sigurisë në vend e rajon”, ka thënë Maqdonci.

Ndërkaq ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde theksoi edhe një herë raportin mes dy shteteve Kosovë-Gjermani, duke theksuar bashkëpunimet milionëshe në fushën e sigurisë.

“Mendoj që dua ta theksoj raportin e shkëlqyer mes Gjermanisë dhe Kosovës. Jam shumë i kënaqur të jem sot këtu gjatë donacioneve në vlerë milionëshe. E falënderoj ministrin Maqedonci për pjesëmarrjen në këtë ceremoni”, ka thënë ambasadori Rohde.

Rhode së bashku me ministrin Maqedonci dorërzoi çelësat e 5 furgonëve ushtarak.

Që të dy bashkë panë nga brenda edhe një prej tyre.

Ambasadori gjerman me këtë rast tha se sot lidhja mes Gjermanisë dhe Kosovës është më afër një hap.

“Sot lidhja mes Gjermanisë dhe Kosovës është më afër një hap, kjo po bëhet përmes zyrtarëve tanë siç janë atashetë, jam shumë i kënaqur të jem sot në këtë dhënie të donacionit të pesë kamionëve, e di që ky projekt ka filluar që ka viti 2022 me ministrin Mehaj dhe grupin përfaqësues. Kjo është një ndihmë për transport, dmth tashmë i kemi gjithsej 15 kamionë”, tha ambasadori gjerman. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...