11.2 C
Pec
E hënë, 27 Shtator, 2021

Krasniqi: Jemi përgatitur për valë të re me COVID-19, kemi mungesa të infermierëve

Drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi, ka thënë se SHSKUK-ja është më e përgatitur për një valë të re të pandemisë me COVID-19.

Krasniqi ka thënë se i vetmi problem aktualisht është mungesa e punonjësve shëndetësorë, e veçanërisht e infermierëve.

“Gjatë gjithë kohës së pandemisë ne jemi ballafaquar si SHSKUK me tri sfida. Sfida e parë ka qenë, sigurimi i shtretërve shtesë për t’i trajtuar këta pacientë, sfida e dytë ka qenë resurset në njerëz pra profesionistët shëndetësor dhe sfida e tretë ka qenë sigurimi i barnave, materialit shpenzues mjekësor, oksigjenit dhe infrastruktura tjetër përcjellëse. Me përjashtim të kapaciteteve me njerëz që ende kemi nevojë për t’i shtuar, sidomos infermierë, me këto sfidat e tjera qëndrojmë shumë më mirë, kemi bërë investime strategjike dhe të targetuara pikërisht për të përballuar në mënyrën më të lehtë të mundshme ndonjë situatë që mund të paraqitet në muajt në vazhdim dhe tanimë kemi fituar edhe një eksperiencën për sa i përket mënyrës së trajtimit”, ka thënë Krasniqi në “Interaktiv” të KTV-së.

Ai ka shtuar se kanë bërë investime serioze edhe sa i përket furnizimit me oksigjen, duke i vendosur rezervuarët e oksigjenit në të gjitha spitalet rajonale, ndërkohë që në Klinikën Infektive është rritur në 100 numri i shtretërve që mund të kyqen në oksigjen.

Pavarësisht përgatitjeve, Krasniqi u ka bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen në mënyrë që të mos dëmtohen edhe më tutje ekonomia dhe fushat e tjera të Kosovës, dhe të mos ndodh mbyllja e vendit sërish.

“Kemi bërë investime serioze edhe sa i përket përmirësimit të furnizimit me oksigjen, në të gjitha spitalet rajonale kemi vendosur rezervuarët e oksigjenit ndërkaq në Klinikën infektive në QKUK kemi rritur numrin e shtretërve në 100 që i kemi të kyqur në oksigjen dhe po ashtu kemi marrë masa që edhe sa i përket barnave dhe materialit mbrojtës për personelin shëndetësor të jemi sa më të përgatitur. Me gjithë këto përgatitje prapë se prapë mesazhi jonë është që të vaksinohemi. Nuk kemi nevojë që me mosvullnetin tonë për tu vaksinuar të shkaktojmë dëme edhe në ekonomi, edhe në sport, edhe në kulturë dhe pastaj edhe mbylljen e qytetarëve dhe të pësojnë edhe ata që vaksinohen”, është shprehur Krasniqi.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...