17.8 C
Pec
E diel, 24 Shtator, 2023

Kremlini: Nuk është nënshkruar asnjë marrëveshje mes Rusisë dhe Koresë së Veriut

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, nuk nënshkruan asnjë marrëveshje gjatë takimit të tyre të mërkurën, tha të premten zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, raporton CNN.

Në ditët përpara takimit të Putinit dhe Kimit, qeveria e Shteteve të Bashkuara kishte paralajmëruar se Rusia dhe Koreja e Veriut po “përparonin në mënyrë aktive” negociatat e tyre mbi një marrëveshje të mundshme armësh që mund të shihte Phenianin të siguronte armë për Moskën për t’i përdorur në pushtimin e saj në Ukrainë në shkëmbim për teknologjinë e sanksionuar të raketave balistike.

Këshilltarët e sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara, Koresë së Jugut dhe Japonisë lëshuan së bashku një paralajmërim të ashpër në lidhje me shkeljet e mundshme të sanksioneve ndërkombëtare nga Koreja e Veriut dhe Rusia, sipas një deklarate të lëshuar nga zyra presidenciale e Koresë së Jugut.

Duke iu përgjigjur spekulimeve gjatë një telefonate të rregullt me gazetarët, Peskov tha: “Nuk është nënshkruar asnjë marrëveshje as për këtë dhe as për ndonjë temë tjetër”.

“Nuk kishte plane të tilla”, shtoi ai, duke i bërë jehonë vërejtjeve të mëparshme të Kremlinit.

Përpara samitit, zyrtarët amerikanë paralajmëruan se Uashingtoni “nuk do të hezitojë të vendosë sanksione” nëse takimi midis Putinit dhe Kimit do të rezultonte në transferime armësh midis dy vendeve.

Të dy udhëheqësit folën për gjithsej pesë orë të mërkurën. Putini i përshkroi bisedimet si “shumë produktive”, por ajo që saktësisht u diskutua — ose potencialisht u ra dakord — nuk është bërë ende e qartë. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...