4.1 C
Pec
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Kroacia kthen prodhimet e Serbisë në kufi, shkak përmbajtja toksike

Sistemi Evropian i Paralajmërimit të Shpejtë në Tregtinë e Ushqimit (RASFF) njoftoi se në fillim të muajit u kthye një dërgesë biskotash nga Serbia e destinuar për tregun kroat.

Në faqen e internetit thuhet se më 2 nëntor, për shkak të oksidit të titanit (E171), biskota iu kthye dërguesit për shkak të një rreziku të mundshëm për shëndetin e njeriut.

Ju kujtojmë se në janar 2022, Komisioni Evropian për Sigurinë Ushqimore miratoi një rregullore që ndalon përdorimin e këtij aditivi në ushqim.

Gjegjësisht, dioksidi i titanit është një oksid natyral i titanit që përdoret gjerësisht, ndër të tjera, si përbërës në bojëra, kremra kundër diellit ose ngjyrosje ushqimore.

Si aditiv ushqimor ka etiketën E171 dhe Komisioni Evropian për Sigurinë e Ushqimit deklaroi se ka dyshime të arsyeshme se ky aditiv shkakton gjenotoksicitet.

Kjo do të thotë se futja e dioksidit të titanit mund të çojë në ndryshimin e gjeneve , domethënë të gjenomit të njeriut, i cili do të shkaktonte sëmundje të ndryshme dhe madje edhe kancer.

Përveç kësaj, shkencëtarët francezë vërtetuan në vitin 2017 se te minjtë, marrja e rregullt nga goja e aditivit E171 çon në një dobësim të sistemit imunitar dhe inflamacion të zorrëve. Gjegjësisht, hulumtimet tregojnë se substanca depërton në membranën e zorrëve dhe arrin në gjak në formën e nanogrimcave./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...