15.8 C
Pec
E diel, 19 Maj, 2024

Kroacia mbështet hyrjen e Shqipërisë në BE dhe të Kosovës në KiE

Kroacia mbështet hyrjen e Kosovës dhe Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

Kështu i tha presidenti kroat Zoran Milanoviq, ministrit të Jashtëm shqiptar Igli Hasanit, njoftoi zyra e presidentit kroat.

“Presidenti Zoran Milanoviq konfirmoi mbështetjen e vendosur të Kroacisë për hyrjen e Shqipërisë në Bashkimin Evropian dhe përsëriti besimin e tij se negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë në BE duhet të kishin qenë tashmë në fazën përfundimtare, veçanërisht duke pasur parasysh faktin se vendi është anëtar i NATO-s për 15 vjet”, thuhet në komunikatë.

Siç raporton HRT, në takim është biseduar edhe për situatën në Evropën Juglindore, ku Milanoviq ka konfirmuar se Kosova mund të llogarisë në mbështetjen e Kroacisë për anëtarësim në Këshillin e Evropës.

Milanoviq dhe Hasani, ranë dakord se Kroacia dhe Shqipëria kanë marrëdhënie të shkëlqyera dypalëshe./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...