21.9 C
Pec
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Kroos tregon se cili lojtar duhet ta zëvendësojë atë te Real Madridi

Njoftimi për pensionimin e mesfushorit legjendar gjerman, Toni Kroos, nga futbolli aktiv ka tronditur themelet e Real Madridit dhe ka lënë tifozët madrilenë me një ndjenjë të hidhur.

Gjermani, një mjeshtër në mesfushë, ka qenë një pjesë thelbësore në sukseset e skuadrës gjatë qëndrimit të tij në Santiago Bernabeu. Vizioni i tij, saktësia në pasime dhe kontrolli i lojës e bënë atë një referencë të padiskutueshme.

Megjithatë, Kroos jo vetëm që tërhiqet duke lënë një trashëgimi të pashlyeshme, por ka vënë në dukje edhe një pasardhës të mundshëm në skuadrën spanjolle: Jude Bellingham.

Edhe pse i riu anglez nuk zë saktësisht të njëjtin pozicion si Kroos në fushë, ngritja e tij meteorike dhe sezoni i parë me Real Madridin sugjerojnë se ai mund të mbushë boshllëkun e lënë nga gjermani.

Bellingham, me energjinë e tij, aftësinë teknike dhe aftësinë për të çekuilibruar, ka mahnitur tifozët dhe ka fituar respektin e shokëve të tij që nga ardhja e tij në klubin e bardhë verën e kaluar.

Përshtatja e tij e shpejtë me ritmin kërkues të futbollit spanjoll dhe ndikimi i tij i menjëhershëm në lojë e kanë bërë atë një nga nënshkrimet më të mira të Real Madridit në vitet e fundit.

Megjithëse Bellingham dhe Kroos nuk ndajnë saktësisht të njëjtin pozicion në fushë, hierarkia dhe stili i lojës së anglezit mund të përshtaten në mënyrë të përkryer në skemën e skuadrës Merengue, duke siguruar një tranzicion të qetë dhe pa probleme në qendër të fushës./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...