23.3 C
Pec
E diel, 7 Gusht, 2022

Kryeministri irlandez: Planet për të hequr disa pjesë të protokollit të Brexit janë vandalizëm ekonomik

Planet e Qeverisë së Britanisë së Madhe për të hequr disa pjesë të marrëveshjes tregtare, pasi Brexit-it ra dakord me BE-në do të ishin “vandalizëm ekonomik” në Irlandën e Veriut, ka thënë Micheal Martin ,kryeministri irlandez.

Qeveria dëshiron të ndryshojë protokollin e Irlandës së Veriut për ta bërë më të lehtë qarkullimin e disa mallrave nga Britania e Madhe në Irlandën e Veriut.

Micheal Martin tha se ata do të dëmtonin ekonominë e Irlandës së Veriut.

Ai në emisionin e mëngjesit për BBC-në ka thënë se kjo është e papranueshme dhe përfaqëson unilateralizëm të llojit më të keq.

“Ne e pranojmë plotësisht se ka çështje legjitime rreth funksionimit të protokollit dhe besojmë se me negociata serioze të qëndrueshme midis BE-së dhe Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar ato çështje mund të zgjidhen”, tha ai, shkruan BBC.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...