20 C
Pec
E martë, 23 Korrik, 2024

Kryetarja e Kuvendit të Sllovenisë: Dialogu e vetmja rrugë përpara, mbetemi të përkushtuar për stabilitetin e Kosovës

Kryetarja e Kuvendit të Sllovenisë, Urška Klakočar Zupančič, ka thënë se shteti i saj do të jetë e përkushtuar për stabilitetin e Kosovës, ndërsa dialogun me Serbinë e sheh rrugën e vetme të Kosovës drejtë Bashkimit Evropian.

Pas takimit që ka mbajtur me kryetarin Konjufca, kryeparlamentarja sllovene ka thënë se e mbështesin perspektivën integruese të Kosovës dhe anëtarësimin për në Këshill të Evropës.

“Ne kemi pasur një takim të këndshëm në një atmosferë miqësor dhe raporte ndër dy vendet janë miqësore pa ndonjë pyetje të hapur politike. Ne dëshirojmë që të zhvillohet ky bashkëpunim në të gjitha fushat. Bashkëpunimi jonë është i kënaqshëm në aspektet të ekonomisë. Kuvendi është i gatshëm që t’i ndaj praktikat e mira sa i përket eksperiencës që Sllovenia e ka me BE-në dhe me përmbushjen e kritereve për anëtarësim. Kosova dëshiron që të bëhet anëtare e BE-së dhe Sllovenia mund ta ndihmojë Kosovën këtu shumë. Ne mbështesim perspektivën integruese të Kosovës dhe anëtarësimin në KiE. Në përmbushjen e marrëveshjes si pjesë e dialogut është kyçe për këtë sukses. Dialogu është e vetmja rrugë përpara. Sllovenia mbetet e përkushtuar për stabilitetin e Kosovës dhe ne do të jemi prezent këtu si pjesë e KFOR-it”, ka thënë ajo. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...