9.9 C
Pec
E martë, 23 Prill, 2024

Kryhen inspektime për identifikimin e punëtorëve të padeklaruar në Pejë, gjobiten punëdhënësit

Inspektorët e ATK-së dhe Inspektoratit Qendror të Punës, kanë inspektuar bizneset në sektorin e gastronomisë, tregtisë ushqimore dhe tregtisë farmaceutike në Komunën e Pejës.

Në këto vizita sipas njoftimit të ministrisë së Financave, janë identifikuar raste të punëtorëve të pa formalizuar dhe pa kontrata pune.

“Kësaj radhe, inspektimet për identifikimin e punëtorëve të padeklaruar kanë vazhduar në Komunën e Pejës. Inspektorët e ATK-së dhe Inspektoratit Qendror të Punës shoqëruar nga Zëvendësministri Agon Dobruna dhe Kryeinspektori i IP-së Z. Hekuran Nikçi kanë vizituar bizneset në sektorët e gastronomisë, tregtisë ushqimore dhe tregtisë farmaceutike.

Në këto vizita janë identifikuar raste të punëtorëve të pa formalizuar dhe pa kontrata pune, ku për punëdhënësit e tyre janë iniciuar procedurat e gjobitjes”, thuhet në njoftimin e ministrisë./Njeshi&RADIO 1/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...