15.3 C
Pec
E diel, 26 Maj, 2024

Kuba thotë se përdorimi i drogës është në rritje, veçanërisht tek të rinjtë

Kuba tha të mërkurën se përdorimi i paligjshëm i drogës po rritet në ishullin e Karaibeve, një goditje për kombin e drejtuar nga komunisti që për dekada krenohet me kontrollin e trafikut të paligjshëm dhe përdorimin e narkotikëve.

Një zyrtar shëndetësor tha se ishulli po lëvizte për të “kontrolluar dhe përmbajtur” përdorimin në rritje të drogës, veçanërisht tek të rinjtë, por duke pranuar mangësitë mes një krize ekonomike gjithnjë e më të rëndë.

“Në Kubë ka pasur një rritje vitet e fundit (në konsumin e drogës) dhe adoleshentët dhe të rinjtë përfaqësojnë grupin më të rrezikuar”, tha doktori Alejandro Garcia, drejtor i Qendrës së Shëndetit Mendor të Havanës Qendrore për gazetën Granma.

Qeveria e Kubës ka mbështetur prej kohësh një politikë të “tolerancës zero” kundër drogës dhe ishulli ka një reputacion të mbajtur prej kohësh për dënime të rënda për të gjitha llojet e krimeve.

Rënia ekonomike e fundit, më e keqja në dekada, është shoqëruar me një perceptim të fortë të krimit në rritje në ishull dhe një rritje të përdorimit të drogës, shkruan Reuters/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...