22.8 C
Pec
E diel, 24 Shtator, 2023

Kundërsulmi ukrainas më në fund tregon shenja përparimi: Ata depërtuan në vijën e parë të mbrojtjes ruse

Zyrtarët ushtarakë ukrainas njoftuan se njësitë e tyre depërtuan në vijën e parë të mbrojtjes ruse në disa vende, megjithëse u ndeshën me pozicione edhe më të fortifikuara ruse.

Zëvendësministrja e Mbrojtjes, Hana Maliar njoftoi se trupat e Kievit, në një kundërofensivë kundër forcave ruse, po përparojnë në rajonin e Zaporozhzhia

Uashingtoni tha gjithashtu të premten se Kievi kishte bërë përparim të rëndësishëm në frontin jugor në 72 orët e fundit.

“Ka një ofensivë në disa drejtime dhe në zona të caktuara. Dhe në disa vende është shkelur linja e parë. Në disa zona nuk është shkelur, situata është ndryshe atje”, tha Maliar.

 

Ajo shtoi se ushtarët ukrainas, të cilët kanë luftuar për të avancuar nëpër zona të dendura të minuara për gati tre muaj, tani kanë hasur në fortifikime të mëdha mbrojtëse ruse.

“Aty ku kemi kaluar tashmë në vijën tjetër, aty armiku është shumë më i fortifikuar dhe përveç minierave shohim edhe fortifikime konkrete, për shembull, nën lartësitë kryesore të komandës dhe forcat tona të armatosura duhet të kapërcejnë shumë pengesa në mënyrë që të ecim përpara”, tha ajo.

Në Uashington, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby tha se Shtetet e Bashkuara “në 72 orët e fundit apo më shumë kanë vënë re njëfarë përparimi nga forcat e armatosura ukrainase në atë vijë jugore të përparimit që po dilte nga zona e Zaporozhzhia”.

 

“Ata kanë pasur njëfarë suksesi kundër asaj linje të dytë të mbrojtjes ruse”, pohoi Kirby, duke shtuar se i takon Ukrainës që të përfitojë nga ky sukses.

“Kjo nuk do të thotë se ata nuk marrin parasysh se kanë ende luftime të rënda përpara tyre, ndërsa përpiqen të avancojnë më tej në jug” ose se Rusia mund të nisë kundërpërpjekje, shtoi ai.

Në kundërofensivë, ushtria ukrainase nuk ka rikthyer kontrollin të ndonjë vendbanimi të madh, megjithëse ka rimarrë më shumë se një duzinë fshatrash. Javën e kaluar ai pushtoi fshatin Robotyne, pas të cilit është një kodër e pushtuar nga Rusia, llogore të mëdha antitank dhe linja fortifikimesh betoni të dukshme nga hapësira./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...