26 C
Pec
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Kur duhet hedhur sfungjeri i kuzhinës

Pasi të keni përdorur një sfungjer kuzhine për të larë tenxheret dhe tiganët apo enët e tjera që përdorni çdo ditë, ndoshta nuk e mendoni shumë. Megjithatë, a keni menduar ndonjëherë se kur është koha për t’i hedhur ato?

Edhe pse nuk keni nevojë të shqetësoheni shumë për sfungjerin e kuzhinës, mendoni ta ndërroni më shpesh. Nëse nuk e ndërroni, enët tuaja mund të mos jenë aq të pastra sa do të dëshironit.

“Duhet të zëvendësoni sfungjerin tuaj të kuzhinës çdo javë ose çdo dy javë. Sfungjeri mund të strehojë baktere dhe mikrobe, kështu që zëvendësimi i shpeshtë ndihmon në ruajtjen e higjienës së kuzhinës”, këshilloi Rechelle Balanzat, eksperte pastrimi dhe themeluese e Juliette Technologies.

Larja e enëve me një sfungjer të ndotur mund të përhapë mikrobe dhe baktere të dëmshme, të cilat më pas rrezikoni t’i transferoni në pjata, lavamanë dhe banak kuzhine.

Janë pesë faktorë kyç që ndikojnë kur duhet të hidhni sfungjerin e kuzhinës.

Duhet të keni parasysh se për çfarë lloj pastrimi po përdorni sfungjerin tuaj. Ato që përdoren për pjatat e zakonshme të përditshme mund të zgjasin më shumë se ato që përdoren për pastrimin e tenxhereve dhe tiganëve.

“Sfungjerët që qëndrojnë të lagur për një kohë të gjatë mund të bëhen një terren për baktere dhe myk”, pohon Balanzat. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...