15.7 C
Pec
E hënë, 15 Prill, 2024

Kurt Volker: Në këtë vit e mundëshme arritja e marrëveshjes në mes të Kosovës dhe Serbisë

Ish ambasadori amerikan në Nato dhe i dërguar i posaçëm i SHBA-ve për Ukrahinën, Kurt Volker, ka deklaruar se ka gjasa që marrëveshja përfundimtare në me Kosovës dhe Serbisë të arrihet në kët vit, por kjo do të nvaret nga përkushtimi në bisedime që do ta kenë të dy vendet.

Volker, për Zërin e Amerikës, ka deklaruar se nuk ka kthim në të kaluarën dhe se marrëveshja është e rëndësishme për të dyja palët. Kufinjët nuk guxojnë të lëvizin me forcë, sikur që ka ndodhe me aneksimin rus të Krimesë. Nëse dy vendet përmes bisedimeve arrijnë marrëveshje, sipas modelit të ndarjes së Sllovakisë dhe Çekisë, të gjithë duhe të pajtohen dhe të respektojmë marrëveshjen ka deklaruar Volker.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...