18.8 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Kurti bën homazhe te varri i heroit Agron Rrahmani

Në shenjë nderimi kryeministri Albin Kurti, bëri homazhe dhe vendosi lule të freskëta mbi varrin e dëshmorit Agron Rrahmani, duke përkujtuar kontributin dhe sakrificën e tij në përvjetorin e rënies së tij heroike.

Kjo ditë shënon 26 vjetorin e rënies së Agron Rrahmanit, i cili dha jetën për lirinë e atdheut në lagjen e Muhaxherëve në Prishtinë, më 12 maj 1998.

Përkujtimi i sotëm përkujtoi ngjarjet dramatike të majit 1998, një periudhë kur rezistenca e armatosur për çlirimin e Kosovës u trondit nga humbja e tre luftëtarëve të lirisë: Bahri Fazliu, Ilir Konushevci dhe Agron Rrahmani, të cilët ranë njëri pas tjetrit më 7, 9 dhe 12 maj, përkatësisht.

“Lavdi dëshmorit Agron Rrahmani, i rënë për lirinë e Kosovës bashkë me shokët dëshmorë, Bahri Fazliun dhe Ilir Konushevcin.”

Kurti u bëri thirrje qytetarëve të ruajnë kujtimet e këtyre heronjve dhe të vazhdojnë të ndërtojnë një të ardhme të ndritur, të denjë për sakrificat e tyre.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...