15.4 C
Pec
E diel, 28 Maj, 2023

Kurti: Duhet zbatim i tërësishëm i marrëveshjes, shpejt dhe pa kushtëzime

Përveç Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, edhe Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka pritur në takim dy senatorë amerikanë, Chris Murphy dhe Gary Peters.

Kurti ka njoftuar se me dy senatorët ka diskutuar për zhvillimet e fundit në vend, dhe për raportet mes Kosovës dhe Serbisë.

“Sot diskutuam edhe për zhvillimet e fundit në vend, për qeverisjen tonë, diç më shumë se 2 vjeçare, arritjet, progresin dhe synimet përpara. Biseduam edhe me raportet për fqinjët tonë verior Serbinë dhe rezultatet e Dialogut mes Kosovës dhe Serbisë të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian me theks te marrëveshja bazike dhe Aneksi i zbatimit”, tha Kurti.

Sipas tij, këto përbejnë avancim të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe janë platformë për normalizimin e plotë të marrëdhënieve.

“Ato përbëjnë avancim të marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve dhe janë platformë e mundësi për normalizim të plotë të tyre, prandaj na duhet zbatim i tërësishëm i shpejtë dhe pa kushtëzime”, tha Kurti

Në fund Kurti i ka falënderuar të dy senatorët amerikan për vizitën dhe kontributin e tyre të vazhdueshëm për fuqizimin e lidhjeve ndërmjet shteteve mike, pantere dhe aleate./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...