22.7 C
Pec
E martë, 26 Shtator, 2023

Kurti e mbledh partinë, kërkon që VV të bëjë më shumë opozitë në komunat ku s’e ka pushtetin

Kryetari i Lëvizjes Vetëvenosje, Albin Kurti, ka mbledhur kryesinë e partisë, të dielën.

Partia që qeverisë me Kosovën, ka treguar se çfarë është diskutuar në këtë mbledhje. Aty, kryeministri Albin Kurti, ka thënë se do të vazhdojnë ta kenë prioritet luftimin e korrupsionit si dhe krimit të organizuar.

Po ashtu, në kumtesë thuhet se në ”planin e dialogut do të insistojmë që të respektohet marrëveshja e nënshkruar në Bruksel dhe të hiqen masat e BE-së ndaj Kosovës”.

”Kurse në planin e mbështetjes për pakicat kombëtare dhe jo kombëtare do të vazhdojmë ta ndihmojmë komunitetin shqiptar në Luginë siç kemi bërë deri më tani, duke ndihmuar njëherit edhe komunitetet jo-shumicë në Kosovë siç bëmë së fundi me fondin 3 milionësh për mbështetjen e organizatave, ndërmarrjeve, që drejtohen nga këto komunitete”, thuhet në njoftim.

Gjithashtu është folur edhe për niveli lokal, ku Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar nga degët dhe nën-degët të bëjnë më shumë opozitë në komunat ku nuk e kanë pushtetin, raporton Gazeta Express.

“Te çështjet organizative u fol për punën e shtuar që duhet bërë në ngritjen e opozitbërjes nëpër secilën komunë, në fuqizimin e qendrave tona, në shtimin e anëtarësimeve të reja, në mënyrë që kësisoj shumë shpejtë t’i kompletojmë strukturat tona për të garuar në secilin qytet të Republikës”, vazhdon kumtesa.

Lëvizja Vetëvendosje udhëheqë në vetëm katër komuna në Kosovë, Podujevën, Gjilanin, Shtimen dhe Kamenicën.

Kush qeverisë në Kosovë në nivelin lokal?

PDK: Mitrovicë, Skenderaj, Ferizaj, Hani i Elezit, Vushtrri, Kaçanik, Prizren, Drenas, Dragash

LDK: Prishtinë, Pejë, Lipjan, Istog, Viti, Junik, Fushë-Kosovë

AAK: Deçan, Suharekë, Gjakovë, Klinë, Rahovec

LVV: Kamenicë, Shtime, Gjilan, Podujevë

Lista Serbe: Leposaviq, Novobërdë, Shtërpcë, Zubin Potok, Zveçan, Graçanicë, Ranillug, Partesh, Mitrovicë e Veriut, Kllokot

Xhafer Gashi: Obiliq

KDTP: Mamushë

Nisma: Malishevë.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...