17.2 C
Pec
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Kurti falënderoi profesorin Sean Murphy për kontributin e tij në mbrojtjen e qëndrimeve të Kosovës para GJND-së

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me rektorin e Universitetit të Prishtinës, Qerim Qerimi, takoi profesorin Sean Murphy nga George Washington University.

Kryeministri Kurti uroi profesor Murphyn për titullin ‘’Honoris Causa’’, që iu nda sot nga Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”.

Gjatë takimit, Kryeministri dhe profesor Murphy biseduan për temat aktuale në vend, përfshirë çështjet e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, integrimin europian të Kosovës, si dhe të arriturat e Qeverisë në fushën e ekonomisë, luftimit të korrupsionit, sundimit të ligjit demokratizimit e lirisë së mediave, thuhet në njoftimin e Qeverisë.

Kryeministri falënderoi profesor Murphyn për kontributin e tij qenësor në mbrojtjen e qëndrimeve të Kosovës para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, që rezultoi me opinionin e GjND-së për Kosovën, e në këtë drejtim, në fuqizimin e sovranitetit të Republikës.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...