9.5 C
Pec
E martë, 21 Mars, 2023

Kurti falënderon Lituaninë për mbështetjen që i ka dhënë Kosovës në rrugën euro-atlantike

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar në Munich të Gjermanisë me kryeministren e Lituanisë, Ingrida Simonyte.

Kurti ka falënderuar Lituaninë për mbështetjen e vazhdueshme dhe të rëndësishme që i ka dhënë Kosovës në integrimin euro-atlantik, thuhet në njoftimin e Kryeministrisë.

“Në këtë takim bilateral, i pari ndërmjet Kryeministrit Kurti dhe Kryeministres Simonyte, u diskutua për marrëdhëniet e shkëlqyeshme dypalëshe dhe për mundësitë e thellimit të tyre, me theks në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë. Kryeministri Kurti e falënderoi Lituaninë për mbështetjen e vazhdueshme dhe të rëndësishme që i ka dhënë Kosovës në anëtarësimin e saj në organizata ndërkombëtare dhe integrimin Euro-Atlantik. Ai pranoi urimet e kryeministres lituaneze me rastin e 15-vjetorit të Pavarësisë”, thuhet nga Zyra e Kryeministrit.

Kurti në Munich në margjina të Konferencës së Sigurisë, ka pasur takime me zyrtarë të ndryshëm. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...