20.2 C
Pec
E shtunë, 19 Qershor, 2021

Kurti këmbëngul në pavarësimin të komunave

Kryeministri Albin Kurti, po insiston në pavarësimin financiar të komunave.

”Në zgjedhjet komunale në Kosovë,  dalin qytetarët të votojnë, zgjedhjet kryebashkiaku i cili pastaj duhet t’i lutet Ministrit të Financave. Domethënë në njërën anë e kemi një demokraci shumë të zhvilluar, mirëpo në anën tjetër e kemi një varësi shumë të madhe financiare”, është shprehur Kurti, njofton Klan Kosova.

Sipas planit katërvjeçar të Qeverisë, me anë të një granti të veçantë, u mundësohet komunave që të konkurrojnë me idetë dhe projektet e tyre për zhvillim, direkt në ministritë përkatëse.

E kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi tregon se ideja për këtë grant ka ardhur si rezultat i padrejtësive në financimin e projekteve komunale/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...