6.4 C
Pec
E diel, 3 Mars, 2024

Kurti: Kosovës duhet ti jepet statusi i kandidatit të BE-së pa vonesë

Kryeministri Albin Kurti nëpërmjet një reagimi në platformën `X` ka thënë se Kosovës si një nga shtetet më demokratike duhet t`i jepet statusi i kandidatit për anëtarësim në BE pa vonesë.

Ai me këtë rast ka uruar nisjen e bisedimeve të anëtarësimit për Ukrainën dhe Andorrën.

“Një moment historik votimi i Këshillit të BE-së për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me Ukrainën dhe Andorrën. WB6-është mënyra më e mirë për të forcuar paqen dhe sigurinë në të gjithë kontinentin. Si një nga shtetet më demokratike dhe pro-BE në rajon, Kosovës duhet t’i jepet statusi i kandidatit pa vonesë”, ka shkruar Kurti./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...