18.2 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Kurti kujton rënien e fashizmit në Itali e Portugali: Në frymën e njëjtë VV e lufton fashizmin e sotëm në Kosovë dhe jashtë saj

Kryeministri Albin Kurti, duke kujtuar rënien e fashizmit në Itali më 1945 e rënien e diktaturës në Portugali, tha se partia e tij në Kosovë e lufton fashizmin e sotëm dhe se këtë e bën jo vetëm brenda vendit, por edhe jashtë.

“25 Prilli është Dita e Çlirimit të Italisë, fitorja mbi fashizmin më 1945; ndërsa Portugalia festoi 50 vjet që kur Revolucioni i Karafilit rrëzoi diktaturën më jetëgjatë në Europë. Në të njëjtën frymë, Lëvizja Vetëvendosje e Kosovës vazhdon të luftojë fashizmin e sotëm – brenda dhe jashtë vendit”, ka shkruar sot Kurti në X.

Dita e Çlirimit, e njohur gjithashtu si Përvjetori i Çlirimit të Italisë është një festë kombëtare në Itali që përkujton fitoren e lëvizjes së rezistencës italiane kundër Gjermanisë naziste dhe Republikës Sociale Italiane, shteti kukull i nazistëve dhe shteti i fashistëve, kulmi i çlirimit të Italisë nga pushtimi gjerman. dhe të luftës civile italiane në fazën e fundit të Luftës së Dytë Botërore.

Ndërkaq, Revolucioni i Karafilit, i njohur gjithashtu si 25 Prilli, ishte një grusht-shteti ushtarak nga oficerët ushtarakë që përmbysi qeverinë autoritare Estado Novo më 25 prill 1974 në Lisbonë. Kjo rezultoi në tranzicionin portugez drejt demokracisë dhe fundin e Luftës Koloniale Portugeze. U quajt Revolucion i Karafilit për shkak se karafilat e kuq ishin të shumtë në dyqanet portugeze dhe në tezgat e rrugëve në pranverën e vitit 1974 dhe njerëzit i futën në tytat e armëve të kryengritësve. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...