16 C
Pec
E diel, 19 Maj, 2024

Kurti mori pjesë në “Hasi jehon 2024”: E ka epitetin e një prej festivaleve më të rëndësishme të trojeve tona

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, mbrëmë ka marrë pjesë në Festivalin folklorik “Hasi jehon 2024”, i cili mbahet më 2, 3 dhe 4 maj në Kodrën e Pajtimit të fshatit Gjonaj.

Këtë vit, festivali “Hasi jehon 2024”, e shënon edicionin e 35-të, ku Kurti tha se ky festival ka sfiduar vështirësitë dhe është forcuar nga aspekti i cilësisë, duke bërë kështu që sipas tij, ta marrë epitetin e një prej festivaleve më të rëndësishme të folklorit burimor të trojeve ku jetojnë shqiptarët.

“Teksa foli për ngritjen e kapaciteteve për mbështetjet financiare nga ana e Qeverisë së Kosovës, dhe Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit ai premtoi përkrahje në mënyrë të vazhdueshme për ansamblet, projektet e veçanta, studimet, botimet e aktivitetet e ndryshme  në  të gjithë Kosovën, në nivelin qendror dhe atë lokal”.

“Këtë vit Festivali folklorik “Hasi Jehon”, feston 35-vjetorin e jetës së tij artistike, dhe si çdo vit tjetër edhe këtë vit vazhdon fuqishëm të sjell program cilësor, të zgjedhur me profesionalizëm dhe të prezantuar me mjaft kujdes nga bartësit tanë të folklorit. Prandaj, siç tha kryeministri festivalin “Hasi Jehon” e shohim si aktivitet kulturor të pandalshëm dhe të pandashëm me trashëgiminë tonë kulturore”, thuhet në njoftimin e qeverisë, transmeton Klankosova.tv.

Më tej, Kurti tha se tradita, profesionalizmi, publiku, bashkëpunimi dhe serioziteti i vazhdueshëm kanë bërë që ky festival të jetë nën mbrojtje dhe përkrahje të shtetit.

“Ai shprehu mirënjohjen dhe falënderimin e tij të përzemërta për organizimin, aktivitetet, angazhimin dhe punën e palodhshme të gjithë organizatorëve të festivalit, ndërsa i uroi suksese të gjithë  pjesëmarrësve që marrin pjesë me shfaqjet e tyre  në festival, e të pranishmëve shikim e përjetim të këndshëm gjatë tre netëve sa zgjatë  festivali”.

“Me këtë rast ai bëri thirrje që në këto tre net  të vijnë dhe ta vizitojnë Hasin dhe ta përcjellin festivalin sepse në këtë mënyrë e përcjellin trashëgiminë kulturore gjithandej, pasi që siç e cilësoi edhe kryeministri treva e Hasit është zemra e shqiptarisë”, thuhet tutje në njoftim. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...