31.3 C
Pec
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Kurti për miratimin e rezolutës për Srebrenicën: Për paqen në Ballkan, duhet të njihet përgjegjësia e Serbisë

Kryeministri i Republikës, Albin Kurti, ka përshëndetur miratimin e rezolutës nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, që njeh gjenocidin e kryer nga Serbia në Bosnje.

“Përshëndesim miratimin nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së të 11 korrikut si Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë, që shënon masakrën më brutale në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Për paqen në Ballkan, duhet të njihet përgjegjësia e Serbisë dhe nevojiten përpjekje të mëtejshme për të sjellë autorët e krimeve para drejtësisë”, ka shkruar Kurti.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...