14.1 C
Pec
E diel, 1 Tetor, 2023

Kurti për The Guardian: Deklarata e Blinkenit ishte e padrejtë, e gabuar dhe shumë naive

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti duke folur sot për të përditshmen britanike The Guardian, ka thënë se dita e hënë ka qenë shumë e rëndë, dhe se “jemi me fat që nuk është humbur asnjë jetë”.

I pari i qeverisë së Kosovës ka komentuar edhe mesazhin e Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken.

Ky i fundit ka qortuar autoritetet e Kosovës, duke thënë se vendimi për të përdorur forcën për të hyrë në ndërtesat komunale në veri ishte marrë “kundër këshillës” së SHBA-së dhe partnerëve evropianë dhe se “po përshkallëzojnë tensionet në veri dhe po shtojnë jostabilitetin”.

Kurti shprehu pakënaqësitë për këtë deklaratë, duke e cilësuar atë “zbutje” të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, transmeton Telegrafi.

“Mendoj se nuk është vetëm e padrejtë, e gabuar dhe lënduese, por në të njëjtën kohë shumë naive”, tha Kurti

“Ndoshta sekretari Blinken do ta shpjegojë këtë më tej një ditë, por përfundimisht nuk ishte e dobishme”, deklaroi ai.

Që atëherë, Kurti tha se kishte folur me të dërguarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Ai tha se Escobar kishte kërkuar nga autoritetet e Kosovës që të zhvendosnin kryetarët e komunave në objekte të ndryshme, ose t’i bënin ata të punojnë nga shtëpia, një kërkesë që ai e kishte refuzuar.

“Nuk mund të kemi kryetar komunash Zoom (platformë e video-thirrjeve online), ne jemi republikë demokratike”, tha Kurti. “Një republikë demokratike nuk mund t’i dorëzohet milicisë fashiste”, shtoi ai./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...