6.6 C
Pec
E enjte, 23 Mars, 2023

Kurti pranon planin franko-gjerman, Krasniqi e cilëson si marrëveshje të fshehtë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, thotë se kryeministri Kurti po tregohet jotransparent në raport me dialogun.

Ai tha se Kurti sot deklaroi se e pranoi propozimin evropian, por ende nuk u ka treguar qytetarëve të Kosovës se çka përmban ai propozim, shkruan Gazeta Online Reporteri.net.

“Kështu, ai i dha drejtim një marrëveshjeje në fshehtësi, pa asnjë transparencë, duke lënë shumë pyetje pa përgjigje të cilat i brengosin qytetarët tanë”, shkroi Krasniqi në Facebook.

“Ku mbetën kushtet e tij? Cilat prej tyre u plotësuan e cilat jo? A janë përfshirë në këtë plan edhe kushtet e Serbisë? A është në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe a është pjesë e saj edhe themelimi i Asociacionit? Mbi të gjitha, a e përfshinë kjo marrëveshje njohjen e ndërsjellë?”, shkroi tutje.

Krasniqi po ashtu tha se PDK i ka bërë të qarta pesë shtyllat e saj në raport me marrvëveshjen me Serbinë, dhe se nëse nuk plotësohen atëherë do të ishte një humbje e madhe për Kosovën.

“Përgjegjës i vetëm do të jetë Albin Kurti”./Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...