29 C
Pec
E enjte, 20 Qershor, 2024

Kurti: Rreziku i një lufte të re në rajon është real, duam të anëtarësohemi sa më shpejt në NATO

“Ekziston një rrezik real i luftës pasi Serbia është duke krijuar lidhje më të ngushta me Rusinë dhe Kinën dhe Republika e Kosovës dëshiron të anëtarësohet në NATO sa më shpejt që të jetë e mundur”, tha kryeministri i saj sot në Konferencën e Mbrojtjes në Londër.

Albin Kurti tha se gjatë 25 viteve të fundit, Republika e Kosovës është forcuar me ndihmën e aleatëve dhe partnerëve ndërkombëtarë si SHBA-ja, Britania e Madhe dhe Bashkimi Evropian. Megjithatë, ai tha se Serbia ka intensifikuar bashkëpunimin e saj me Rusinë, Kinën dhe Iranin.

“Serbia aktualisht po krijon lidhje gjithnjë e më të ngushta me Rusinë dhe Kinën. Në një kohë kur po përjetojmë luftë në Evropë, nuk mund të injorojmë kërcënimin e një lufte tjetër në një rajon që e di shumë mirë se çfarë do të thotë kjo”, tha ai.

Ai u tha delegatëve në ditën e tretë të konferencës të mbajtur në King’s College në Londër, se rreshtimi i Serbisë me Rusinë, “qasja e saj shkatërruese” ndaj Republikës së Kosovës dhe “armatimi i saj i shpejtë dhe i madh” janë tregues se ajo synon përshkallëzimin me synimin për të realizuar ambiciet e saj territoriale.

“Kërcënimi nuk është thjesht teorik, rreziku i një lufte të re është real. Kohezioni dhe sinqeriteti që pamë 25 vjet më parë duhet të rinovohet sot”.

Ai tha se Republika e Kosovës po kërkon të bashkohet me NATO-n dhe tha se vendet që mbështesin vlerat demokratike “duhet të mbyllin vakumin politik dhe praktik që i bën figurat autoritare të besojnë se një sulm ndaj një vendi tjetër evropian është i zbatueshëm”.

“Ne duam të anëtarësohemi në NATO sa më shpejt të jetë e mundur. … ne duhet të punojmë së bashku që Kosova të anëtarësohet në NATO në këtë dekadë dhe të kontribuojmë për sigurinë dhe të përfitojmë gjithashtu”, tha Kurti.

Ai tha se lufta kundër krimit të organizuar është e lidhur ngushtë me garantimin e sigurisë së vendit të tij dhe kështu policia e Kosovës ka çmontuar 111 grupe të ndryshme kriminale, ka sekuestruar mbi 2.4 ton substanca të ndryshme narkotike, ka shkatërruar 17 laboratorë narkotikë dhe ka zhdukur rreth 50,000 bimë narkotike, plus 35 rrugë të paligjshme kufitare. janë mbyllur.

Kryeministri Kurti po fliste gjatë ditës së tretë të Konferencës së Mbrojtjes në Londër të mbajtur në Shtëpinë e Bushit, e cila mbledh së bashku ekspertë të sigurisë, liderë politikë, akademikë dhe për të shqyrtuar se si të forcohet mbrojtja dhe siguria në një botë gjithnjë e më të rrezikshme./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...