22.9 C
Pec
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Kurti uron SHBA-në në 248-vjetorin e Pavarësisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar Shtetet e Bashkuara të Amerikës për nder të shënimit të 248-vjetorit të Pavarësisë së këtij shteti.

Kurti, përmes një postimi në platformën “X”, ka kujtuar Thomas Jefferson – autorin kryesor i Deklaratës së Pavarësisë së SHBA-së, i cili më vonë shërbeu si Presidenti i tretë i Shteteve të Bashkuara nga 1801 deri në 1809.

“Më 24 qershor 1826, Thomas Jefferson shprehu një dëshirë vdekjeprurëse: që Deklarata e Pavarësisë do të frymëzonte pjesën tjetër të botës të “shpërthejë zinxhirët” dhe “të marrë bekimet dhe sigurinë e vetëqeverisjes”. Jefferson ndërroi jetë vetëm dhjetë ditë më vonë, më 4 korrik – ditëlindja e 50-të e vetë kombit që ai ndihmoi të themelohej”, ka shkruar Kurti, transmeton Telegrafi.

“Gati 200 vjet pas vdekjes së Jeffersonit, ne jemi ende duke punuar pa u lodhur për të përmbushur dëshirën e tij të fundit. Nga kabinat e votimit anembanë botës, te fushat e betejës patriotike të Ukrainës trime, le të vazhdojmë të gjithë të bëjmë pjesën tonë në këtë luftë të pafundme—për të mbajtur gjallë Shpirtin e ’76-ës, për veten dhe për brezat që do të vijnë. Gëzuar katër korrikun!”, ka shkruar ai./Njeshi/
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...