13.8 C
Pec
E enjte, 30 Mars, 2023

Kusari-Lila për shtrenjtimin e rrymës: Po e presim propozimin final të ZRRE-së

Për shkak të disa udhëtimeve të deputetëve të Kuvendit të Kosovës gjatë kësaj jave nuk do të mbahet asnjë seancë plenare, kështu ka bërë të ditur shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila e cila komentoi edhe pritshmëritë për takimin e 18 marsit në Ohër në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi.

Për paralajmërimin e ZRRE-së për shtrenjtim të tarifave të energjisë elektrike për 14% nga prilli, ajo tha se ditët e në vijim pritet të shihet propozimi final për modelin e tarifave.

Kusari-Lila thotë se në takimin e 18 marsit presin qasje konstruktive, derisa theksoi se sa i përket planit të veprimit ende nuk është konfirmuar ai final.

Lidhur me paralajmërimin e Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) për shtrenjtim të energjisë elektrike për 14%, deputetja e LVV-së tha se në ditët e në vijim pritet të shihet propozimi final për modelin e tarifave.

Derisa theksoi se Qeverisë së Kosovës i mbetet të gjejë se cila është forma për ta ulur ndikimin negativ të këtyre tarifave për qytetarët e Kosovës.

“Mbetet të shihet tashmë në ditët në vijim se cili do të jetë propozimi final për modelin e tarifave të energjisë elektrike, dhe prapë po them mbetet në trajtim nga ana e qeverisë se cila është forma dhe mënyra më e mirë për të ulur ndikimin negativ që mund të ketë tek familjet kosovare, në veçanti të atyre me të hyra më të vogla” , tha Kusari-Lila.

Lidhur me ecurinë e Ligjit për liritë fetare për të cilin nevojitet edhe prezenca dhe vota e deputetëve të Listës Serbe, deputetja e LVV-së, Mimoza Kusari-Lila tha se ende nuk kanë ndonjë konfirmim final se ata do të kthehen për të marr pjesë në seanca/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...