15 C
Pec
E mërkurë, 22 Maj, 2024

Kush është Andrei Belousov, njeriu pa përvojë ushtarake që do të bëhet ministër i Mbrojtjes i Putinit

Vladimir Putin ka propozuar një riorganizim që do të shohë zëvendësimin e ministrit të vjetër të mbrojtjes Sergei Shoigu me Andrei Belousov.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ai është një emër që nuk e kemi dëgjuar shumë gjatë luftës, por si ministër i mbrojtjes ai do të bëhet një figurë kyçe.

Pra, kush është Andrei Belousov?

Sipas Sky News, 65-vjeçari u diplomua në Fakultetin Ekonomik të Universitetit Shtetëror të Moskës në vitin 1981.

Ai u emërua këshilltar i kryeministrit rus në vitin 2000 dhe iu bashkua ministrisë së ekonomisë në vitin 2006.

Midis 2008 dhe 2012 ai shërbeu si drejtor i departamentit të ekonomisë dhe financave nën Vladimir Putin.

Belousov u emërua ministër i ekonomisë në vitin 2012 dhe më pas shërbeu si këshilltar i presidentit rus nga viti 2013 deri në vitin 2020.

Pas kësaj ai ishte zëvendëskryeministër – me një periudhë të shkurtër ku ai shërbeu si kryeministër kur Mikhail Mishustin u prek nga COVID-19 në vitin 2020.

Ndryshe nga ministrat e mëparshëm të mbrojtjes, Belousov nuk ka një përvojë ushtarake.

Por ai besohet të jetë i afërt me Putinin. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...