10 C
Pec
E martë, 27 Shkurt, 2024

Kush është Saleh Mohammed Suleiman al-Arouri, zyrtari i lartë i Hamasit që u vra?

Hamasi tha të martën se një nga zyrtarët e saj të lartë është vrarë në një sulm në Bejrutin jugor.

I vrari, Saleh Mohammed Suleiman al-Arouri ishte një udhëheqës i shquar politik dhe ushtarak palestinez, të cilin Izraeli e konsideron një nga themeluesit kryesorë të Brigadave Al-Qassam, krahut ushtarak të Hamasit, në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Ai lindi në fshatin Aroura të rrethit Ramallah në vitin 1966. Arsimin fillor, përgatitor dhe të mesëm e kreu në territoret palestineze. Ai mori një diplomë bachelor në Sheriatin Islam nga Universiteti Al-Khalil në Hebron.

Anëtar i Hamasit që nga viti 1987, ai filloi krijimin dhe organizimin e një aparati ushtarak për lëvizjen në Bregun Perëndimor në 1991-1992, i cili kontribuoi në fillimin aktual të Brigadave Al-Qassam në Bregun Perëndimor në 1992.

Ai ishte ish-zëvendëskryetari i Byrosë Politike të Hamasit dhe kishte një dorë në negociatat për lirimin e ushtarit izraelit të kapur Gilad Shalit në vitin 2011, në këmbim të 1 mijë e 27 të burgosurve palestinezë të mbajtur në burgjet izraelite.

Ai ishte arrestuar në mënyrë të përsëritur nga Izraeli, duke përfshirë për periudha të gjata midis 1985 dhe 1992, dhe nga 1992 deri në 2007, sipas Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë.

Në vitin 2010 ai u deportua nga Izraeli në Siri, ku jetoi për tre vjet përpara se të transferohej në Turqi, dhe më pas nga atje në Liban./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...