8.3 C
Pec
E premte, 19 Prill, 2024

Kushtojini çdo ditë 15 minuta higjienës së shëndetit mendor, dhe dita juaj do të ndryshojë tërësisht

Pavarësisht nëse keni një shqetësim specifik ose thjesht po përpiqeni ta kaloni ditën tuaj pak më mirë, duke marrë rreth 15 minuta çdo mëngjes për të ruajtur shëndetin tuaj mendor është diçka nga e cila të gjithë mund të përfitojnë, tha Broderick Sawyer, një psikolog klinik në Louisville, Kentucky.

1. Provoni aktivitete të reja

Hapi i parë në përmirësimin e higjienës suaj të shëndetit mendor është eksperimentimi me aktivitete të ndryshme — çdo gjë që sjell qetësi dhe ul kortizolin, tha Sawyer. “Është thjesht të mësosh të trajtosh dhe kultivosh atë hapësirë të brendshme me vetëdije”, shtoi ai.

2. Mbani shënime

Një pjesë e rëndësishme e eksperimentimit është ditari, tha Sawyer. Pasi të provoni një aktivitet të ri në 15 minutat tuaja, mbajtja e shënimeve se si jeni ndjerë më pas dhe gjatë pjesës tjetër të ditës mund t’ju ndihmojë të dalloni se çfarë lloj gjërash funksionojnë më mirë për ju.

3. Kushtojini vëmendje asaj që ju nevojitet në periudha të ndryshme

Asnjë veprim nuk do të funksionojë gjatë gjithë kohës, tha Sawyer. Mund të bëjë një ndryshim të madh për të mbajtur një sy në atë që ju nevojitet në kontekste të ndryshme./Njeshi&Psikologjia/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...