12.2 C
Pec
E enjte, 23 Mars, 2023

Ky është malazezi që u arrestua nën dyshimin për krime lufte në Pejë

Siç ka raportuar gjatë ditës ë sotme ‘RADIO 1’, Prokuroria Speciale e Kosovës pas një pune hetimore disamujore nga ana e Njësisë për Hetimin e Krimeve të Luftës në kuadër të Policisë së Kosovës, në bashkëpunim me Prokurorin e Shtetit, sot ka arrestuar një person.

Burime të sigurta të ‘RADIO 1’, bëjnë të ditur se i arrestuari është Milorad Djokovic, nga fshati Vitomericë, Komuna e Pejës, i nacionalitetit malazez, shtetas i Republikës së Kosovës.

Burime të ‘RADIO 1’ mësojnë se ai, aktualisht po merret në pyetje në stacionin policor të Pejës. Atij i është caktuar një avokat sipas detyrës zyrtare dhe i është konfiskuar telefoni.

I njëjti është arrestuar për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale Krim i luftës kundër popullsisë civile, e sanksionuar me nenin 142 lidhur me nenin 22 të Ligjit Penal të Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë (tutje “LP-RSFJ”), si ligj në fuqi në kohën e kryerjes së veprës penale, aktualisht i sanksionuar sipas veprës penale Krime lufte në shkelje të rëndë të nenit 3 të përbashkët për konventat e Gjenevës, e sanksionuar me nenin 146 lidhur me nenin 31 të Kodit Nr. 06/L-074 Penal të Republikës së Kosovës.

Rasti ka të bëjë me ofensivën e forcave ushtarake, policore dhe paramilitare serbe të datës 07.05.1999 në regjionin e Pejës, ku dyshohet se u vranë nëntë (9) civilë të nacionalitetit shqiptar dhe janë zhdukur pesë (5) persona të tjerë po ashtu civilë shqiptarë.

Me urdhër të Prokurorit të Shtetit, i pandehuri gjendet nën masën e arrestit dhe ndalimit policor, për t’u dërguar para Gjyqtarit të Procedurës Paraprake, brenda afatit ligjor./RADIO 1/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...