15.2 C
Pec
E premte, 2 Qershor, 2023

Lajçak bisedon me eurodeputetët për dialogun e Brukselit dhe Ballkanin Perëndimor

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka takuar të martën eurodeputetët e grupit të socialistëve dhe demokratëve me të cilët ka folur rreth zhvillimeve të fundit në dialog si dhe  Ballkanin Perëndimor.

“Jam mirënjohës për interesimin e tyre në rajon dhe mbështetjen për të ardhmen evropiane”, shkroi Lajçak në Twitter.

Edhe socialistët dhe demokratët kanë shkruar në profilin e tyre në Tëitter për takimin me të dërguarin evropian me ç’rast njoftuan se kanë diskutuar për dialogun para takimit të 2 majit.

“Ne bëjmë thirrje për zbatimin e Marrëveshjes në rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve”, thuhet në njoftimin e grupit.

Më 2 maj në Bruksel do të mbahet takimi I radhës në mes të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq në kuadër të procesit të dialogut Kosovë-Serbi.

Ky takim vjen pas atij të Ohrit ku palët u dakorduan për aneksin e zbatimit të marrëvëshjes Kosovë-Serbi.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...