10.3 C
Pec
E shtunë, 24 Shkurt, 2024

Lajçak flet në Bukuresht me OJQ për zgjerimin e BE-së dhe dialogun Kosovë-Serbi

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, në një takim të organizuar nga organizata joqeveritare “Këshilli Europian për Marrëdhënie me Jashtë” në Bukuresht sot ka folur për zgjerimin e BE-së, si dhe procesin e dialogut.

“Diskutime shumë interesante në zgjerimin e BE-së dhe dialogun për normalizim organizuar ECFR në Bukuresht sot. Kënaqësi të isha pjesë e tij”, ka shkruar Lajçak në X.

Në Bukuresht, Lajçak është takuar edhe ministren e Jashtme rumune, Luminita Odobescu, me të cilën foli për dialogun Kosovë-Serbi.

Odobescu tha se e mbështesin punën e Lajçakut në ndërmjetësimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë.

“Shumë e kënaqur që të takoj Përfaqësuesin Special sot në Bukuresht. Një shkëmbim i mirë në zhvillimet e fundit në Ballkanin Perëndimor. Ritheksova të Rumanisë mbështetjen e plotë për përpjekjet e tij për të përmirësuar dialogun e udhëhequr Beograd-Prishtinë, është esenciale për sigurinë dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor”, ka shkruar ajo në X.

Rumania është një ndër pesë shtetet anëtare të Bashkimit Europian që s’e njeh Kosovën, por e cila ka thënë se e mbështet dialogun Kosovë-Serbi./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...