9.5 C
Pec
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

Lajcak: Ka progres në shumë çështje mes Kosovës dhe Serbisë, vendimet e rëndësishme të merren para zgjedhjeve në BE

Emisari sllovak për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak, në forumin BE-Ballkan Perëndimor që po mbahet sot në Bruksel, ka folur për procesin e normalizimit në mes të Kosovës dhe Serbisë. Lajcak ka thënë se ka progres në shumë çështje dhe se janë shumë afër përmbylljes së çështjes së energjisë.

Ai gjithashtu ka thënë se ka progres mes Kosovë dhe Serbisë në hapat se si të implementohet Marrëveshja për Normalizim.

Tutje emisari sllovak ka thënë se s’duhet të harrohet kalendari politik, duke përmendur zgjedhjet në Bashkim Evropian. Lajcak ka thënë se është e rëndësishme që të gjitha vendimet e rëndësishme të merren përpara nisjes së fushatës elektorale, të mos ketë vonesa dhe të mos pritet krijimi i Komisionit të ri Evropian që do të dalë pas zgjedhjeve, raporton Express.

“Jam shumë i lumtur që ky moment pozitiv ka ndikim në atmosferën aktuale në procesin e dialogut. Po shohim progres në shumë çështje. Jemi afër për ta mbyllur çështjen shumë të rëndësishme  të energjisë, ka progres për targat, ka progres për zgjedhjet lokale në veri, për personat e zhdukur dhe kemi bërë progres në pajtimin për hapat se si të implementohet marrëveshja për normalizim. Jam në kontakt ditor me palët. Pika ime e fundit, mos ta harrojmë kalendarin politik. Zgjedhjet ne BE vitin tjetër. Është shumë e rëndësishme që të gjitha vendimet e rëndësishme të bëhen përpara se të hyjmë në fushatë elektroale. Pastaj mund ta kemi implementimin në ndërkohe që themelohet Komisioni i ri Evropian. Të mos pritet për shumë gjatë dhe mos prisni për Komisionin e ri. Por duhen dy për tango, BE-ja është gati dhe shpresoj që edhe Ballkani Perëndimor të jetë gati” , ka thënë Lajcak. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...