1.2 C
Pec
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Lajmi që po e pritnin shumë: OBSH fillon hetimet për origjinën e Covidit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus deklaroi se të gjitha hipotezat për origjinën e COVID-19 duhet të hulumtohen.

Në një raport të klasifikuar në SHBA, dyshohet se pandemia mund të kishte dalë nga një laboratori kinez, duke rritur presionin mbi OBSH-në për të dalë me përgjigje.

Pekini mohon vlerësimin që së shpejti mund të bëhet publik pasi Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA votoi këtë javë për ta deklasifikuar atë, shkruan Reuters.

“Kuptimi i origjinës së COVID19 dhe eksplorimi i të gjitha hipotezave mbetet: një imperativ shkencor, për të na ndihmuar të parandalojmë shpërthimet e ardhshme dhe një imperativ moral, për hir të miliona njerëzve që vdiqën,” u shpreh Ghebreyesus përmes një postimi në rrjetet sociale.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...