21.3 C
Pec
E diel, 24 Shtator, 2023

Lavrov do të shkojë në Banglladesh para takimit të G20-së

Lavrov do të shkojë në Banglladesh para takimit të G20-së

Ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov, do të jetë në një vizitë dy-ditore në Dhaka përpara takimit të G20-së në New Delhi, thanë zyrtarët qeveritarë, një veprim që shihet si pjesë e përpjekjeve të Moskës për të forcuar lidhjet dypalëshe me vendin e Azisë Jugore.

Lavrov do të zhvillojë një takim me ministrin e Jashtëm të Bangladeshit, Abdul Momen, më 7 shtator dhe do t’i telefonojë kryeministrit Sheikh Hasina të nesërmen përpara se të niset për në konferencën e G20-së.

“Të gjitha çështjet dypalëshe duke përfshirë (pagesat për) termocentralin bërthamor, tregtinë dhe energjinë do të diskutohen gjatë vizitës”, tha një zyrtar i lartë i Ministrisë së Jashtme të Bangladeshit, i cili kërkoi të mos përmendet pasi nuk ishte i autorizuar të fliste me mediat.

Gjatë bisedimeve, do të diskutohen perspektivat për bashkëpunimin dypalësh midis vendeve dhe “është planifikuar një shkëmbim pikëpamjesh mbi çështjet më urgjente rajonale dhe ndërkombëtare”, u tha gazetarëve Maria Zakharova, zëdhënëse e ministrisë së jashtme ruse, gjatë shtypit të saj javor, shkruan Reuters/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...