15.3 C
Pec
E diel, 26 Maj, 2024

Lavrov flet me ministrin e Jashtëm të Iranit: Veprimet provokuese mund të rrisin tensionet në Lindjen e Mesme

Ministria e Jashtme ruse ka deklaruar se ministri i Jashtëm, Sergej Lavrov, dhe homologu i tij iranian, Hossein Amir-Abdollahian, vunë në dukje gjatë një bisede telefonike se “aktet provokuese” mund të rrisin tensionet në Lindjen e Mesme.

Ministria tha: “U vu re se një përshkallëzim i mëtejshëm i tensioneve në rajon dhe veprime të reja provokuese të rrezikshme mund të çojnë në një rritje të tensioneve në Lindjen e Mesme”.

“Parandalimi i skenarëve të tillë dhe heqja e arsyeve të tyre kryesore duhet të jetë një çështje prioritare për Këshillin e Sigurimit të OKB-së”, shkruan Al Jazeera.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...