9.5 C
Pec
E enjte, 29 Shkurt, 2024

Leyen: Marrëveshja e Ohrit tani duhet të zbatohet

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka theksuar sonte, pas përfundimit të Samitit të BE-së – Ballkani Perëndimor në Bruksel, se rruga e Kosovës dhe Serbisë drejt BE-së vie përmes përmbushjes së obligimeve të marra nga dialogu.

Von der Leyen, në konferencën për media, tha se Kosova dhe Serbia kanë ndërmarrë hapa të rëndësishëm këtë vit me marrëveshjen për Marrëveshjen e Ohrit, e cila, siç theksoi ajo, tani duhet të zbatohet.

”E mirëpres zbutjen e tensioneve në veri, veçanërisht për targat, rrymën dhe përgatitjet për zgjedhje të parakohshme lokale”.

Von der Leyen potencoi se Samiti është mbajtur një muaj pas publikimit të raportit për progresin e vendeve kandidate dhe se takimi është zhvilluar në kuadër të atij dokumenti.

“Ne duam t’i hapim negociatat e anëtarësimit sipas metodologjisë së re me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe presim t’i hapim ato me BiH kur ai vend të arrijë një nivel të caktuar të përmbushjes së kritereve. Sa i përket Malit të Zi, ne kemi një moment të ri me një të ri Qeveria dhe vendi duhet të kthehen në rrugën e anëtarësimit. Kur është fjala për Kosovën dhe Serbinë, rruga e tyre drejt BE-së shpie përmes përmbushjes së obligimeve të marra nga dialogu”, shpjegoi ajo.

Ursula von der Leyen siç shkruan kosovo-online, vuri në dukje gjithashtu masat ekonomike që synojnë afrimin e Ballkanit Perëndimor me BE-në.

“Ekonomia e Ballkanit Perëndimor është në nivelin 35 për qind të mesatares evropiane, që do të thotë se ka shumë potencial të pashfrytëzuar. Kjo është ajo që synon plani ynë i rritjes. Ne po hapim tregun tonë në shtatë sektorë të rëndësishëm për vendet e rajonit. Ne u kemi kërkuar vendeve të Ballkanit Perëndimor që të hapin tregjet e tyre për fqinjët dhe kështu të përfundojnë krijimin e një tregu të përbashkët rajonal. Kjo mund të rrisë PBB-në e Ballkanit Perëndimor me 10 për qind”, nënvizoi ajo.

Megjithatë, shtoi ajo, reformat në Ballkanin Perëndimor duhet të zbatohen.

Ajo theksoi se po punohet për futjen e plotë të Ballkanit Perëndimor në sistemin “roaming as at home”. Në fushën e transportit, tha ajo, ekziston një hartë rrugore për modernizimin e pikave kufitare, për të cilën është rënë dakord sot dhe që është e mirë për integrimin në tregun e përbashkët.

Ajo gjithashtu raportoi se sot u miratuan pesë projekte për të cilat ishin caktuar 700 milionë euro, duke përfshirë një impiant fotovoltaik në Shqipëri dhe një projekt për rindërtimin e hekurudhës në Mal të Zi./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...