30 C
Pec
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Lirohen të miturit që vendosen pamfleta në veri me foto të terroristit të Banjskës

Pesë të mitur ishin arrestuar nga policia nën dyshimin se vendosën pamfleta në veri me fotografinë e njërit nga terroristët të Banjskës.

Ata dyshohet se kanë kryer vepren penale “Nxitje të urrejtjes”.

Pas intervistimit, ata janë liruar në procedurë të rregullt.

Kjo u konfirmua për Klankosova.tv nga zëvendrejtori për rajonin e veriut, Veton Elshani.

“Mbrëmë rreth orës 01.00 në mëngjes, një person është has duke ngjit disa pamflete që pas verifikimit ka sjell deri tek inicimi i rastit nxitje e urrejtes. Ky person me urdhër të Prokurorit është ndaluar dhe deri tani janë identifiku edhe katër persona të tjerë. Që të katër personat e tjerë janë intervistuar dhe tek shumica nga ta janë gjetë prova materiale që e mbështesin vepren nxitje e urrejtjes”, tha Elashni.

“Pas intervistimit edhe të personit të fundit që të gjithë janë liruar në procedurë të rregullt duke përfshirë edhe personin e parë i cili ishte ndaluar sot në orët e hershme të mëngjesit. Të gjithë personat e identifikuar apo të intervistuar (duke përfshirë edhe të ndaluarin) janë të mitur”, theksoi Elshani.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...