11.2 C
Pec
E shtunë, 25 Mars, 2023

Lirohet nga paraburgimi i dyshuari i fundit në vrasjen e Ivanoviqit

Milan Mihailoviq, personi i fundit i arrestuar në rastin e vrasjes së Ivanoviqit, lirohet nga paraburgimi.

Milan Mihailoviq, i cili u arrestua në tetor të vitit të kaluar dhe për shkak të përfshirjes së tij në vrasjen e politikanit serb, Oliver Ivanoviq, u lirua të mërkurën.

Prokurori i çështjes në rastin e tij nuk ka arritur të mbledhë prova për veprat penale që ai akuzohet.

Përveçse akuzohet se është “i lidhur drejtpërdrejt me grupin që i ka marrë jetën Ivanoviqit”, Mihailoviq akuzohet edhe se është pjesë e “grupit të organizuar kriminal që kryen aktivitete në veri”, shkruan Kossev, përcjell Klankosova.tv.

Përfaqësuesi i tij ligjor, Miodrag Bërkljaç ka konfirmuar për KoSSev se Mihailoviq është liruar dje dhe se prej mbrëmë ndodhet me familjen në Leposaviq.

“Pas pesë muajsh në paraburgim, me vendim të gjyqtarit për procedurë paraprake është liruar nga paraburgimi. Ai ndodhet në Leposaviq me familjen e tij”, tha ai.

Kjo masë u revokua, por gjyqtari, siç sqaron më tej avokati, vendosi një masë tjetër – paraqitjen në komisariat dy herë në javë. Ai duhet të paraqitet në stacion të martën dhe të enjten dhe kjo masë do t’i zgjasë dy muaj –  deri më 15 maj.

Bërkljaç shpjegon se gjyqtari fillimisht ka konkluduar, atë që ai vetë ka vënë në dukje, se në pesë muaj prokurori nuk ka arritur të mbledhë asnjë provë të vetme.

“Pesë muaj janë të mjaftueshme që ai të mbledhë disa prova që konfirmojnë tezën e tij se ekziston dyshimi i bazuar se Mihailoviq ka kryer veprën penale për të cilën akuzohet”, beson Bërkljaç.

Gjëja e dytë për të cilën gjykatësi vendosi të lirojë Mihailoviqin është, siç thekson Bërkljaç, fakti se ai është banor i Leposaviqit, se ai ka vendbanim atje, se ka jetuar në një banesë atje dhe vazhdon të jetojë me familjen e tij. Fëmijët e tij shkojnë në shkollë atje, se ai ka shtëpinë dhe pronën e prindërve në një fshat aty pranë dhe se kultivon mjedra.

“Rrjedhimisht, gjykatësi arriti në përfundimin se ai nuk kishte asnjë motiv për të ikur nga Kosova”, thotë Bërkljaç.

Prokurori, nga ana tjetër, ka kërkuar sërish që Mihailoviqit t’i vazhdohet paraburgimi edhe për dy muaj, gjë që gjyqtari e ka refuzuar menjëherë.

Mihailoviq u mor në pyetje javën e kaluar, por ai i mohoi akuzat ndaj tij, të cilat janë “pjesëmarrje në vrasje të rëndë” dhe “anëtarësim në një grup të organizuar kriminal”.

Avokati i tij vlerëson se “akuza më e rëndë” ndaj tij është se ai është i lidhur drejtpërdrejt me grupin e personave që i morën jetën Oliver Ivanoviqit.

Po ashtu, Bërkljaq konsideron se është akuzë e rëndë se është pjesëtar i një grupi të organizuar kriminal që kryen aktivitete në veri të Kosovës dhe se në këtë mënyrë merr pjesë në kryerjen e krimeve të ndryshme të rënda.

“E gjithë kjo mbetet ende ‘duke prekur në errësirë’, sepse prokurori nuk ka mbledhur prova. Por do të shohim se çfarë do të bëjnë mandej. Nëse do ta dënojnë atë apo ndoshta do të heqin dorë nga procedura – këtë do ta shohim, nuk do të doja të ofroja”, tha avokati i Mihailoviqit për KoSSev.

Mihailoviq u arrestua më 20 tetor në vitin 2022, megjithëse ishte në kërkim që nga viti 2019.

Sipas Prokurorisë në Prishtinë, ai po ashtu është arrestuar me dyshimin se si pjesëtar i grupit të organizuar kriminal ka marrë pjesë aktive në ekzekutimin e veprës penale të “Pjesëmarrje apo organizim i grupit të organizuar kriminal” lidhur me kriminel. veprën penale “Vrasje e rëndë” – për vrasjen e Oliver Ivanoviqit.

Milan Radoiçiq dhe Zvonko Veselinoviq përmenden në aktakuzën e tretë për rastin e vrasjes së Oliver Ivanoviqit, përveç gjashtë emrave – të cilët janë caktuar si udhëheqës të grupit kriminal të lidhur me vrasjen e këtij politikani serb.

Hetimi për Veselinoviq filloi në prill të vitit 2019, kur emri i Milan Mihailoviq u shtua në listën e personave që do të hetohen.

Po ashtu, në dhjetor të vitit 2021 u zbulua lista e Ministrisë së Financave të SHBA-së me 13 biznismenë dhe persona nga veriu që u gjendën nën sanksionet e SHBA-së, mes tyre edhe emrat nga aktakuza, pra emrat e përmendur në aktakuzë. për vrasjen e Oliver Ivanoviqit: Milan Radoiçiq, Zvonko Veselinoviq, Zharko Veselinoviq, Zhelko Bojiq, Marko Roshiq dhe Milan Mihailoviq./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...