21.2 C
Pec
E hënë, 20 Shtator, 2021

Llojet e barnave që nuk duhet të merren kurrë me kafe, ia humbin efektin në tërësi

Kafeja ka një efekt domethënës në absorbimin, shpërndarjen, metabolizmin dhe sekretimin e shumë ilaçeve

Prandaj, ilaçet nuk duhet të kombinohen me këtë pije, sepse ka një efekt të madh anësor.

Konkretisht, kafja mund të rrisë ose ndërhyjë në absorbimin e disa ilaçeve, gjë që sigurisht do të ketë një ndikim negativ në shëndetin e personit që është në terapi dhe patjetër ai person ka nevojë për një dozë të caktuar të një ilaçi të caktuar.

Kjo është veçanërisht e vërtetë për ilaçet e tiroideve që duhet të merren me stomak bosh. Në këtë rast, kafeja rrit absorbimin e ilaçit.

Gjithashtu, nuk rekomandohet marrja e ilaçeve për osteoporozën bashkë me kafe, sepse kjo do të zvogëlojë efektivitetin e tyre.

Poashtu, ilaçet kundër gastritit funksionojnë më mirë nëse merren në mëngjes para kafjallit. Dhe meqenëse kafeja përmban thartirë, mund të përkeqësojë problemin e refluksit të thartirës, kjo është arsyeja pse ju në të vërtetë merrni ilaçe.

Kafeja e ka këtë aftësi për të shuar hormonin që stimulon mbajtjen e ujit, prandaj themi se ka efekt diuretik. Është logjike të konkludojmë se kafeja rrit efektin e diuretikëve që marrim, për shembull, për problemet e ënjtjes. Kombinimi i ilaçeve të presionit të lartë të gjakut me kafenë gjithashtu rrit efektin diuretik.

Edhe në një lloj tjetër ilaçi duhet të kushtohet vëmendje, janë ato kundër ftohjes sepse janë një lloj stimuluesi. Në kombinim me kafenë, ato mund të çojnë në pagjumësi serioze. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...