3.2 C
Pec
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Lodhje, dhimbje kyçesh, disa nga shenjat e mungesës së vitaminës C

Për shkak të një stili jetese jo të shëndetshëm dhe një diete të pamjaftueshme të larmishme, sot një numër në rritje i njerëzve kanë probleme me mungesën e disa vitaminave ose mineraleve. Vitamina C është një nga lëndët ushqyese thelbësore më të rëndësishme që duhet konsumuar rregullisht për të parandaluar mungesën e saj, e cila mund të çojë në probleme serioze shëndetësore.

Sipas Healthline, gjersa mungesa është relativisht e rrallë në vendet e zhvilluara për shkak të disponueshmërisë së produkteve të freskëta dhe shtimit të vitaminës C në ushqime të caktuara, ajo ende prek rreth shtatë për qind të të rriturve në SHBA.

Dietologët theksojnë se faktorët më të zakonshëm të rrezikut për mungesën e vitaminës C tek njerëzit janë të ushqyerit e dobët, alkoolizmi, anoreksia, sëmundjet e rënda mendore, duhani dhe dializa. Ndërsa simptomave të mungesës së rëndë të vitaminës C mund t’i duhen muaj për t’u zhvilluar, ka shenja që duhet t’i kushtoni vëmendje, pasi ato mund të tregojnë mungesë të kësaj vitamine të rëndësishme.

Gjeni simptomat si më poshtë:

Lodhje

Lëkurë e thatë

Ndjeshmëri më e madhe ndaj sëmundjeve

Thonj në forme luge me njolla apo vija te kuqe

Mishrat e gjakosur

Mavijosje

Plagët me shërim të ngadalshëm

Dhimbje e kyçeve ose gjurit

Kockat e brishta

Anemi

Humor i keq ose ndryshime të shpeshta të humorit

Shtim i pashpjegueshëm i peshës./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...