5.8 C
Pec
E diel, 21 Prill, 2024

Macron, sot në Paris, pret Merkel, Juncker dhe Xi, temë e bisedës tregtia dhe klima

Presidenca franceze ka informuar se sot në Paris, me ftesë të presidentit Makron, do qëndrojnë presidenti kinez, Xi Jinping, kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker, me që rast do të bisedohet për tregtinë dhe klimën.

Ky takim do të shfrytëzohet për të gjetë pika të përbashkëta të interesit në mes Europës dhe Kinës, në çështje si avasimi i tregëtisë në mes vendeve Europiane dhe Kinës dhe qështja e klimës e cila po rrezikohet nga zhvillimi i hovshëm ekonomik.

Takimi i inicuar nga presidenti francez Makron, është mbështetë edhe me herët nga presidenti kinez, Xi Jinping, i cili ka konfirmuar gatishmërinë për bashkëpunim edhe më të ngushtë me shtetet Europiane.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...