3.7 C
Pec
E martë, 28 Nëntor, 2023

Maduro mbyll edhe kufirin me Kolumbinë, policia vret dy persona në kufi

Pas mbylljes së kufirit me Brazilin, presidenti i kontestuar i Venezuelës Nicolas Maduro tashmë ka mbyllur edhe kufirin me Kolumbinë.

Zëvendës presidentja, Delcy Rodriguez, deklaroi se mbyllja e kufirit me Kolumbinë është “e pjesshme”.

BBC njoftoi se ushtarët venezuelas kanë hapur zjarr dhe kanë vrarë dy persona në kufi me Brazilin.

Dhuna është dënuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e cila përmes një deklarate përsëriti se “bota është duke vëzhguar atë se çfarë po ndodh në Venezuelë”.

Tensionet në Venezuelë janë rritur ndjeshëm që kur vendet e tjera nisën të dërgonin ndihma për qytetarët të ndodhur në krizë humanitare, por presidenti Maduro nuk i pranon ndihmat duke mohuar ekzistencën e krizës në Venezuelë.

Maduro i konsideron ndihmat e dërguara nga SHBA si një shfaqje të orkestruar.

Nga ana tjetër, lideri i opozitës, Juan Guaido, i cili e ka vetëshpallur veten president të vendit dhe shumë vende përfshirë këtu edhe SHBA e kanë njohur atë si president, po përpiqet të marrë ndihmat e dërguara nga SHBA

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...