4.9 C
Pec
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Makineria luftarake e Putinit, Rusia nxjerr 1.500 tanke të ndryshkura nga depoja siberiane pasi pësoi humbje të mëdha në Ukrainë

Vladimir Putini është detyruar të fut në përdorim pothuajse gjysmën e tankeve të tij të vjetra dhe automjeteve të blinduara nga një depo e madhe siberiane, pasi pësoi humbje të mëdha në Ukrainë.

Rreth 1,570 makina luftarake të ndryshkura janë zhvendosur nga deponia në Siberi, dhe janë rikthyer në shërbim për luftën e presidentit rus kundër Ukrainës.

Më shumë se 40 përqind e 3,840 tankeve dhe automjeteve ushtarake të paraqitura në fotografitë satelitore nga Google Earth në depon e pajisjeve ushtarake në Vagzhanovo para luftës, pretendohet se tani janë nxjerrë jashtë.

Pamjet tregojnë tanke të vjetëruara të ripërdorura nga vendet e magazinimit si Vagzhanovo – prej të cilave ka disa në të gjithë Rusinë – duke u zhvendosur në zonën e luftës me tren ushtarak.

Përdorimi i makinerisë së epokës sovjetike është një shenjë e dëshpërimit të Putinit, por edhe e llogaritjes së gabuar se burimet ekzistuese do të plotësonin nevojat e tij të luftës.

Të dhënat për bazën ushtarake janë marrë nga edicioni rus i The Moscow Times nga blogjet e fotografëve dhe udhëtarëve.

Pas tetë muajsh të luftës në nëntor 2022, rreth 2,600 automjete të blinduara mbetën në bazë, dhe deri në maj 2023 ky numër kishte rënë në 2,270.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...