13.1 C
Pec
E hënë, 2 Tetor, 2023

Maqedonci, vizitën e parë zyrtare e bën në Shqipëri, takohet me Peleshin

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, ka realizuar vizitën e tij të parë zyrtare si ministër në Republikën e Shqipërisë.

Maqedonci është pritur nga homologu i tij, Niko Peleshi. Ai ka thënë se me Peleshin kanë diskutuar për situatën aktuale gjeopolitike, bashkëpunimin në fushën e edukimit e trajnimeve, planet afatmesme dhe afatgjata në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes, me theks të veçantë mbështetjen e Kosovës për anëtarësim në nismat rajonale dhe integrimin euro-atlantik.

“Nga ana e tij ministri Peleshi ritheksoi se Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Shqipërisë është e përkushtuar të rrisë numrin e aktiviteteve të përbashkëta me Ministrinë e Mbrojtjes të Republikës së Kosovës, me synimin e përbashkët ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në rajon dhe më gjerë”, ka shkruar Maqedonci, ku ka publikuar edhe disa fotografi nga pritja që i është bërë./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...